Istoria bisericii protestante I

Az egyháztörténeti ismeretek nem csak kognitív szempontból fontosak, hanem hozzájárulhatnak a református identitás, az öntudatos kálvinizmus kialakulásához, megerősödéséhez. Nem lehet beszélni kálvinista öntudatról, identitásról, amennyiben nem ismerjük annak eredetét, gyökereit, hazánkban való meghonosodását. A Protestáns egyháztörténet tárgy célja megismertetni a hallgatókkal a Reformáció erdélyi eseményeit, az Erdélyi Református Egyház kialakulásának körülményeit, illetve annak 16–17. századi történetét. Az ismeretátadás mellett célunk megismertetni a diákokkal a rendelkezésre álló történeti forrásokat, bibliográfiát, illetve az egyháztörténeti kutatás módszereit. A félév végére a diáknak el kell sajátítani a legfontosabb történeti információkat, tudnia kell használni a rendelkezésre álló bibliográfiát, de a legfontosabb, hogy érzékelje az összefüggéseket Európa, Magyarország és Erdély történelmével, illetve azzal a konjunktúra-helyzettel kapcsolatban, melynek keretén belül megalakult és virágzott az Erdélyi Református Egyház. Az előadások során a szóbeli közlés mellett helyet kap a multimédiás előadásmód, az önálló munka.

Competențe

Competențe specifice

A hallgató ismeri a 16. századi teológiai szövegeket, jártas a reformációkori és a reformáció utáni teológiában, elemezni tudja a teológiai szövegeket, és ismeri a protestáns tanítás sarkalatos téziseit. A hallgató képes arra, hogy azonosítsa és szakavatott módon alkalmazza a teológiai fogalmakat, elméleteket és missziós paradigmákat. Ismeri a közösségek és intézmények kulturális, vallási és történeti hátterét. Meg tudja határozni a kulturális, vallási és történelmi háttér szerepét és a vallási közösségekre gyakorolt hatását. Azonosítani tudja a társadalom fejlődése szempontjából jelentős teológiai elveket és spirituális értékeket. Értelmezni tudja a társadalmi valóságot a vallási, spirituális értékek szemszögéből. Értelmezni tudja a kulturális háttérnek a teológiai elvek közlésére gyakorolt hatását.

Competențe generale

A hallgató képes arra, hogy elemezze a kulturális háttér azon tényezőit, amelyek elősegítik vagy gátolják a vallási közösségek integrációját. Képes olyan analitikus terveket és beavatkozási módokat előkészíteni, amelyek segítik a vallási közösségeknek bizonyos kulturális kerethez való viszonyulását. A hallgató fel tudja sorolni azokat a fogalmakat, melyek olyan kulturális vallási és történeti tényezőket írnak le, amelyek meghatározzák a kulturális hátteret. A hallgató kritikusan elemezni tudja egy társadalomban ható spirituális és vallás-erkölcsi tanításokat. Ki tudja dolgozni és alkalmazni tudja azon kommunikációs stratégiákat és folyamatokat, amelyeket interkulturális közegben lehet alkalmazni. A hallgató képes hatékony együttműködésre különböző szerepkörökben, tiszteletben tartva mások hitelveit.

Structura cursului

  1. Reforma din Ungaria şi din Transilvania până în 1541

    Studenţii se vor familiariza cu prinele momente ale apariţiei reformei luterane în Ungaria, ciscumstanţele Reformei din Ungaria, şi primii protagonişti de seamă al acesteia.

    Bibliografie:

    • Buzogány Dezső: Harc a tiszta evangéliumért. Kétszáz esztendő az erdélyi református egyház életéből, 16-17. század
    • Juhász István: Hitvallás és türelem
    • Buzogány Dezső: Melanchthon úrvacsoratana levelei alapján
    • Szabó Miklós: Az erdélyi unitáriusok külföldi egyetemjárása 1848-ig
    • Hoffmann Gizella, Kovács Sándor, Molnár B. Lehel: Kénosi Tőzsér János, Uzoni Fosztó István: Az erdélyi unitárius egyház története I
    • Zoványi Jenő: A reformáció Magyarországon 1565-ig
    • Pokoly József: Az erdélyi református egyház története
    • Bíró Sándor, Bucsay Mihály, Tóth Endre, Varga Zoltán: A magyar református egyház története
    • Bucsay Mihály: A reformátorok úrvacsoravitái
    • Szabó Miklós: Az erdélyi unitáriusok külföldi egyetemjárása 1848-ig
    • Zoványi Jenő: A magyarországi protestantizmus 1565-től 1600-ig
    • Győri L. János: A magyar reformáció irodalmi hagyományai. Kézikönyv református középiskolák számára
    • Csohány János: A magyar református egyháztörténelem összefoglalása 1948-ig
    • Bak Zsuzsanna: Károlyi Gáspár élete és munkássága
  2. Dezbaterea de la Sighişoara, 1538

    Gaspar Heltai relatează despre primul proces conceput al Reformei din Transilvania în lucrarea sa intitulată Háló. Cursul prezintă această relatare, şi din lucrarea scrisă cu scop propagandist încercăm să desluşim realitatea şi ficţiunea.

  3. Reforma în diferite regiuni. Cuius regio, eius religio

    Studenţii se vor familiariza cu principalele evenimente ale Reformei din diferite regiuni ale Ungariei şi cu personalităţile importante ale Reformei (Dévai Bíró Mátyás, Szegedi Kis István, Szegedi Lajos, Ozorai Imre).

  4. Reforma din Braşov

    Scopul cursului este prezentarea răspândirii Reformei în rândul saşilor – în special în Braşov – respectiv a vieţii şi activităţii lui Johannes Honterus.

  5. Sinodurile de reformă din Partium

    Sinoadele I. şi II. din Ardud şi cel din Oar sunt între primele sinoade maghiare protestante. Cursul prezintă studenţilor circumstanţele întrunirii şi deciziile acestor sinoade.

  6. Dezbaterile privind euharistia în sec. 16.

    Pentru a înţelege departajarea confesiunilor luterană şi calvină este necesar cunoaşterea dezvoltării doctrinei despre euharistie a reformatorilor. (Luther, Karlstadt, Zwingli, Bucer, Kálvin).

  7. Reforma din Cluj

    Scopul este prezentarea evenimentelor Reformei din Cluj, şi a vieţii lui Gaspar Heltai.

  8. Departajarea dintre bisericile luterane şi calviniste

    Studenţii vor cunoaşte evenimentele dietei de la Aiud din 1564, respectiv formarea bisericii reformate din Ardeal.

  9. Confesiunea de la Debrecen-Egervölgy

    Scopul cursului este prezentarea primei confesiuni specific maghiare şi a împrejurărilor apariţiei acesteia.

  10. Formarea bisericii unitariene

    Cunoaşterea bisericii specific maghiare, care prin negarea Sfintei Treimi a derivat în rândul curentelor radicale ale protestantismului este o parte importantă a predării istoriei bisericii. Studenţii vor cunoaşte pe Francisc David, viaţa lui, intrarea lui pe scenă, şi dezbaterile confesionale de la sfârşitul anilor 1560, care au dus la departajarea bisericii unitariene.

  11. Ştefan Báthori, principele Transilvaniei

    Împrejurările alegerii principelui transilvan şi regelui polonez, şi momentul crucial al domniei sale: colonizarea iezuiţilor este tema acestui curs.

  12. Sigismund Báthori, principele Transilvaniei

    Complicaţiile de la finele sec. 16, încercările lui Báthori respectiv intrarea lui Mihai Viteazu în Transilvania şi aspectele acestora privind istoria bisericii sunt prezentate studenţilor.

  13. Primele traduceri ale Bibliei în limba română

    Un important obiectiv al Reformei a fost ca fiecare naţiune să poată citi cuvântul divin în limba proprie. Cursul prezintă studenţilor primele încercări de traducere a Bibliei în limba maghiară.

  14. Gaspar Károli şi Biblia de la Vizsoly

    Cursul prezintă viaţa şi activitatea lui Gaspar Karoli, redactorul primei traduceri în limba maghiară a Bibliei, şi împrejurările realizării Bibliei de la Vizsoly.

Distribuția fondului de timp

Număr de ore pe săptămână

  • 2 ore/săptămână (Curs: 2 | Seminar: 0 | Practică: 0)
  • 28 ore/semestru (Curs: 28 | Seminar: 0 | Practică: 0)

Studiu individual

  • Studiul după manual, suport de curs, bibliografie și notițe: 40 ore/semestru.
  • Documentare suplimentară în bibliotecă, pe platformele electronice de specialitate și pe teren: 24 ore/semestru.
  • Pregătire seminarii, teme, referate, portofolii și eseuri: 0 ore/semestru.
  • Tutoriat: 0 ore/semestru.
  • Total ore de studiu individual: 64 ore/semestru.
  • Timpul total estimat: 92 ore/semestru.

Examinare

A záróvizsga a végleges vizsgajegy 60%-t teszi ki. A további 40%-t a hallgató által elkészített szemináriumi dolgozattal lehet megszerezni.