Homiletikai egzegézis

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a homiletikai exegézis jellegzetességeit és gyakorlatát. Az előadások ennek érdekében az úgynevezett homiletikai triász harmadik elemére, a bibliai szövegre koncentrálnak.
Az előadások a bibliai szövegek kialakulásának két fontos aspektusát ismertetik: az átörökített írások befogadását és azok továbbmagyarázását (recepció és innovatív szövegmagyarázat). Ezenkívül feltárják a folyamat teológiai, Istentől származó alapjait is. Mindez azért történik, hogy a diákok felismerjék a bibliai szövegek kialakulásában a prédikáció isteni kezdeményezését és archetípusát. Meg kell érteniük, hogy a prédikálás nem a bibliai szövegek parafrazálását jelenti, hanem azok üzenetének innovatív megfogalmazását és közvetítését.
A homiletikai exegézis segít rátalálni az újratájolásra a bibliai szövegben. Az előadások során bemutatásra kerülnek a homiletikai exegézis lépései, amelyek a szöveg újraértelmezéséhez vezetnek, majd az innovatív szövegmagyarázathoz. Ennek két fontos állomása van: a bibliai szöveg üzenetének és mondanivalójának megfogalmazása.
Az előadások ezt követően körvonalazzák a szöveg mondanivalójának kifejtését és megfogalmazását a prédikációban.
Végül bemutatják az istentisztelet struktúráját, hogy a diákok megérthessék az istentiszteleti elemek közötti összefüggések jelentőségét.

Kompetenciák

Sajátos kompetenciák

1. Ismeret A hallgató tisztában van a bibliai szövegek keletkezésének fontos kérdéseivel, a homiletikai exegézis alapjaival és a prédikációírás szabályaival. Emellett ismeri a különböző teológiai irányzatok nézeteit a bibliai szöveg és a prédikáció kapcsolatáról. 2. Képességek A diák képes felismerni a bibliai szöveg keletkezése és a prédikálás közötti kapcsolatot, megfelelően kidolgozni a homiletikai exegézis lépéseit, és úgy felépíteni az istentiszteletet, hogy az koherens egészet alkosson. Képes összekapcsolni a bibliai üzenetet a prédikáció hallgatóinak jelenlegi élethelyzetével, hidat verve az akkori és a mai kor között. 3. Attitűd, önállóság A bibliai szövegekhez, azok értelmezéséhez, a prédikációíráshoz és az istentisztelet felépítéséhez a tanultak és a szakmai követelmények alapján viszonyul.

Általános kompetenciák

1. Ismeret A diák tisztában van a koherens, releváns és hatásos beszéd megírásának és előadásának szabályaival. 2. Képesség A diák képes módszeresen és szakszerűen elvégezni a feladatokat, valamint a régi üzeneteket relevánssá tenni. 3. Attitűd A hallgató nagyra becsüli a szakmaiságot, és ennek megfelelően közelíti meg a feladatait.

Időbeosztás

Heti oktatási idő Előadás Szeminárium Gyakorlat
3 óra/hét 1 2 0
42 óra/szemeszter 14 28 0
Szorgalmi idő Óra/félév
Összesített idő 150
A kiadott kurzus, bibliográfia és órajegyzetek elsajátításához szükséges idő 60
További dokumentálódás könyvtárban, interneten, adatbázisokban vagy terepen 0
Szemináriumi dolgozatok, esszék, záródolgozatok elkészítése 40
Személyre szabott konzultáció 8
Szorgalmi idő összesen 108

Vizsgáztatás

A diák a Studium felületén készíti elő a vasárnapi istentiszteletet a tanult módszer alapján. A szaktanár értékeli az előkészületet, és elfogadja, ha 1) az előkészület teljes, 2) minden részfeladat kielégítő, és 3) az előkészület egységes.
Ha bármelyik feltétel nem teljesül, a szaktanár visszaküldi az előkészületet javításra.

Bibliográfia

Könyv

Tanulmány könyvben

  • Kiss Jenő (2014): Prófécia – igehirdetés, próféta – igehirdető In: Balogh Csaba: Testimony, dispute, advocacy. Encountering the Theology of Walter Brueggemann // Tanúságtétel, vita, pártfogás. Találkozások Walter Brueggemann teológiájával . Kolozsvár: Exit, 179-188 old.