Homiletika szakszeminárium

Ezen a homiletikai szemináriumon a hallgatóknak lehetőségük van megismerni a prédikálás néhány igazi mesterének a tanításait, különösen azokét, akik az Új Homiletikai Mozgalom tagjai. Ez a homiletikai iskola az 1970-es évektől napjainkig próbálta megújítani az észak-amerikai protestáns prédikálást, és hatással volt az európai prédikálásra is.

Az Új Homiletika mozgalom a hagyományos protestáns prédikáció megújítását szorgalmazta. Sürgette az új módszerek bevezetését a prédikációban, kiemelte a hallgatók szerepét a prédikálás folyamatában, és a prédikáció formáinak újragondolását kérte. Ragaszkodott a hagyományos deduktív forma induktív formával való felváltásához, ahhoz, hogy a prédikálás folyamatában a prédikáció hallgatóinak személyes tapasztalatát is figyelembe kell venni, és , és szorgalmazta, hogy a didaktikus, mindig a rációt megszólító prédikáló stílust váltsa fel egy inspiráló, az embert teljességében megszólító, őt felnőttként kezelő stílus.

Ezen a kurzuson a hallgatók megismerik a mozgalom eredetét, az általa képviselt elméletet, valamint annak gyakorlati alkalmazását. Megismerik a mozgalom hat kiemelkedő képviselőjének fő tanításait: Fred Craddock, David Buttrick, Eugene Lowry, Thomas Long, Lucy Rose és David Randolph.

A kurzus célja, hogy a hallgatók az általuk írt prédikációkban alkalmazni tudják ezeket az új homiletikai koncepciókat.

Kompetenciák

Sajátos kompetenciák

A kiegyensúlyozott képzés biztosítása érdekében a szeminárium a következő általános kompetenciák elmélyítésére törekszik: Elméleti ismeretek: • A szakterület Ismerete: A homiletika elméletének és gyakorlatának megértése, beleértve a prédikálás fejlődéstörténetét. Gyakorlati készségek: • Hatékony kommunikáció: A verbális és írásbeli kommunikációs készségek fejlesztése, amelyek elengedhetetlenek a prédikációk megírásához és előadásához. • Kritikai gondolkodás: Képesség különböző prédikációs modellek és módszerek elemzésére és értékelésére. Attitűdök • Nyitottság: Hajlandóság az új módszerek elsajátítására és alkalmaására. Önállóság Képesség önállóan dolgozni és megalapozott döntéseket hozni a közösség kontextusában. • Felelősség: Felelősségvállalás a személyes és szakmai fejlődésért

Általános kompetenciák

A képzés biztosítása érdekében a kurzus a következő általános kompetenciák elmélyítésére törekszik: Elméleti Ismeretek: • Szakterület ismerete: A homiletika elméletének és gyakorlatának megértése, beleértve a prédikálás történetét és -fejlődését. Gyakorlati Készségek: • Hatékony kommunikáció: A verbális és írásbeli kommunikációs készségek fejlesztése, amelyek elengedhetetlenek a prédikáláshoz. • Kritikai gondolkodás: Képesség különböző prédikációs modellek és módszerek elemzésére és értékelésére. Attitűdök • Nyitottság a tanulásra: Hajlandóság új módszerek és megközelítések elsajátítására és alkalmazásra. Önállóság Képesség önálló munkavégzésre és megalapozott döntések meghozatalára Felelősség: Felelősségvállalás a saját személyes és szakmai fejlődésért, valamint a közösségre gyakorolt hatásért.

Időbeosztás

Heti oktatási idő Előadás Szeminárium Gyakorlat
2 óra/hét 1 1 0
28 óra/szemeszter 14 14 0
Szorgalmi idő Óra/félév
Összesített idő 64
A kiadott kurzus, bibliográfia és órajegyzetek elsajátításához szükséges idő 0
További dokumentálódás könyvtárban, interneten, adatbázisokban vagy terepen 12
Szemináriumi dolgozatok, esszék, záródolgozatok elkészítése 12
Személyre szabott konzultáció 12
Szorgalmi idő összesen 36

Vizsgáztatás

A hallgatók egy vizsgaprédikációt írnak a megismert szakemberek prédikációíró módszerét és -elveit felhasználva.

Bibliográfia

Könyv

Cikk