Josephus Flavius és Szenczi Molnár Albert nyomában. Erasmus mobilitással Komáromban járt a MA első évfolyam

Március 31. – április 5. között a MA első évfolyam Révkomáromba látogatott, hogy az ottani református teológián részt vehessen Steve Mason kanadai történész és elismert Josephus-kutató szemináriumán, mely az Erasmus + program keretén belül valósult meg, egy ún. Blended Intensive Program (vegyes mobilitási program) formájában, három intézmény részvételével (Komárom, Debrecen, Kolozsvár).


Március 31. – április 5. között a MA első évfolyam Révkomáromba látogatott, hogy az ottani református teológián részt vehessen Steve Mason kanadai történész és elismert Josephus-kutató szemináriumán, mely az Erasmus + program keretén belül valósult meg, egy ún. Blended Intensive Program (vegyes mobilitási program) formájában, három intézmény részvételével (Komárom, Debrecen, Kolozsvár). Az esemény fő szervezője Kókai Nagy Viktor újszövetséges tanár volt, a komáromi Josephus Kutatóintézetet alapítója.

Mason professzor a szeminárium keretében bemutatta kutatási módszerét, amely arról ismert, hogy a történéseket egyenként, alaposan vizsgálja meg, és azok szerint, sok kis felismerésből állítja össze a nagy képet; nem ugrik rögtön általánosításokba, nem von le hirtelen következtetéseket. Meggyőző érveket vonultatott fel amellett, hogy a kortárs tudósok által is elfogadott általános vélemény, miszerint a rómaiak és a zsidók hosszú éveken át kölcsönösen gyűlölték volna egymást, illetve, hogy a rómaiak szándékosan is provokálták volna a zsidókat, aminek aztán lázadás, Jeruzsálem elfoglalása és a templom lerombolása lett az egyenes következménye, igencsak vitatható. A történet szerinte ennél jóval összetettebb és árnyaltabb. Megtudtuk tőle, hogy Josephus Flavius a zsidók története c. munkája több hasznos történelmi adatot tartalmaz, mint gondolnánk. Ugyanakkor a zsidók és a rómaiak közötti konfliktusokat háborúnak nevezni véleménye szerint nagyon erős túlzás. A professzor előadása figyelemfelkeltő és jól érthető volt, a személye pedig nagyon kedves, előzékeny és rokonszenves. A sok kortörténeti információ mellett talán még hasznosabb tanulság volt, hogy néha évszázados igazságok tévéképzeteknek bizonyulnak. Ne sajnáljuk az időt és a munkát arra, hogy alaposan utána járjunk a dolgoknak, és a legmeggyőzőbb érvek és bizonyítékok alapján vonjunk le következtetéseket.

Intellektuális éhségünk mellett kulturális étvágyunkat is csillapítottuk. Egy egész napnál többet szántunk arra, hogy felfedezzük Révkomárom, Pozsony, Szenc és Nagyszombat városát. Komáromban beülhettünk a Jókai család padjába, a református templomban. Ezenkívül a többi nevezetes helyet látogattunk meg, mint a Pozsonyi vár, a pozsonyi koronázótemplomként is ismert Szent Márton-dóm, a Kék templomként számon tartott Szent Erzsébet-templom, a Keresztelő Szent János-székesegyház, a Szent Miklós-bazilika. Megtekintettük még Szenczi Molnár Albert szobrát és egy róla készült múzeumi kiállítást is. Utolsó nap pedig egy római kori ásatásra is elvittek bennünket, a Komárom mellett található egykori Brigetio táborába és városába.

Vendéglátóink egyik este meghívtak egy közös vacsorára, a Hubert vadászétterembe, ahol finomabbnál-finomabb ételeket kóstolhattunk, és ahol a debreceni diákokkal is találkozhattunk és beszélgethettünk. Nem jöhettünk haza azonban anélkül, hogy ne kóstoljunk meg néhány szlovák sajátosságot, mint például a pozsonyi kiflit és a Kofolát. A Prestige étteremben a kilátás is nagyon szép volt, egyik este pedig az évfolyam egy különlegességet is meglátogatott, egy középkori paraszttéttermet, már csak a móka kedvéért is.

A közös utazás, kirándulás, városnézés, közös étkezések és közösen átélt élményekért ezer hála a szervezőknek, a Selye János Egyetemnek és Kókai Nagy Viktornak, az előadónak, Steve Masonnek, kísérő tanárainknak, Kató Szabolcs Ferencz és Éles Éva oktatóknak, illetve az Erasmus programnak.

Pap Miklós
MA első évfolyam